Šetřit vodou může každý. I malé kroky uspoří stovky litrů ročně

Voda je nezbytná nejen pro lidský život, ale také pro celou planetu. Bez ní bychom tu nebyli, pereme v ní prádlo, myjeme nádobí, pijeme ji a koupeme se. Je ale velmi snadné začít s ní plýtvat, i když si to možná ani neuvědomujeme. Zkuste se zaměřit na spotřebu vody a vyzkoušejte triky, díky kterým můžete ušetřit několik desítek litrů týdně.

Není těžké šetřit s vodou, jen musíte vědět, jak na to

Místo horké koupele si dejte jen krátkou sprchu. Koupel sice patří mezi oblíbené relaxační metody, obzvláště u žen, ale když místo toho zvolíte jen krátkou sprchu, ušetříte vodu i čas. Nebudete muset v koupelně trávit celou hodinu, ale již po 15 minutách z ní vylezete jako znovuzrození. Při mytí nádobí v myčce dbejte na to, aby byla vždy plná, než ji zapnete.

Doporučený článek:  Zářivě bílé záclony rozsvítí každý interiér. Při správné péči budou roky vypadat jako nové

Nesmí být samozřejmě přeplněná, ale jestli ji budete zapínat jen s polovinou nádobí, budete hodně plýtvat vodou. To samé platí také pro praní prádla. Vždy dbejte na to, aby byla pračka zaplněná, ale aby se věci v ní mohly dobře otáčet – jinak prádlo nebude správně vyprané a vy budete muset pustit další cyklus. To by znamenalo další vodu navíc.

Zdroj obrázku: Freepik

Květiny zalévejte použitou vodu a nenechávejte vodu zbytečné téct

Jestli chcete výrazně ušetřit, své pokojové rostliny zalévejte jen vodou, kterou už jste v domácnosti jednou použili. Po koupání, mytí nádobí tak zbyde hodně vody. A pokud máte zahradu, můžete investovat do zařízení, které bude sbírat dešťovou vodu, a vy výrazně ušetříte.

Doporučený článek:  Smažená jídla lze připravit zdravěji díky správně zvolenému tuku

Nezapomeňte při každém čištění zubů vypínat vodu. Během pouhých dvou minut čištění zubů můžete zbytečně ztratit mnoho litrů vody, které se vám budou hodit jinde. I tady si můžete pomoci například ruční sprchou. Dnes najdete na trhu taková zařízení, která ušetří vodu kdekoliv. Možná najdete i další tipy, jak vodou šetřit. Voda není v některých oblastech světa takovou samozřejmostí jako u nás a podle toho bychom se měli chovat.

Zdroj: https://www.americanrivers.org/rivers/discover-your-river/top-10-ways-for-you-to-save-water-at-home/