Šetřit vodou může každý. I malé kroky uspoří stovky litrů ročně

Voda je nezbytná nejen pro lidský život, ale také pro celou planetu. Bez ní bychom tu nebyli, pereme v ní prádlo, myjeme nádobí, pijeme ji a koupeme se. Je ale velmi snadné začít s ní plýtvat, i když si to možná ani neuvědomujeme. Zkuste se zaměřit na spotřebu vody a vyzkoušejte triky, díky kterým můžete ušetřit několik desítek litrů týdně.

Není těžké šetřit s vodou, jen musíte vědět, jak na to

Místo horké koupele si dejte jen krátkou sprchu. Koupel sice patří mezi oblíbené relaxační metody, obzvláště u žen, ale když místo toho zvolíte jen krátkou sprchu, ušetříte vodu i čas. Nebudete muset v koupelně trávit celou hodinu, ale již po 15 minutách z ní vylezete jako znovuzrození. Při mytí nádobí v myčce dbejte na to, aby byla vždy plná, než ji zapnete.

Doporučený článek:  Perlivou vodu má každý doma, málokdo však ví, že je skvělá nejen k pití

Nesmí být samozřejmě přeplněná, ale jestli ji budete zapínat jen s polovinou nádobí, budete hodně plýtvat vodou. To samé platí také pro praní prádla. Vždy dbejte na to, aby byla pračka zaplněná, ale aby se věci v ní mohly dobře otáčet – jinak prádlo nebude správně vyprané a vy budete muset pustit další cyklus. To by znamenalo další vodu navíc.

Zdroj obrázku: Freepik

Květiny zalévejte použitou vodu a nenechávejte vodu zbytečné téct

Jestli chcete výrazně ušetřit, své pokojové rostliny zalévejte jen vodou, kterou už jste v domácnosti jednou použili. Po koupání, mytí nádobí tak zbyde hodně vody. A pokud máte zahradu, můžete investovat do zařízení, které bude sbírat dešťovou vodu, a vy výrazně ušetříte.

Doporučený článek:  O čisté čalounění se postaráte i bez speciálního vybavení. Se správným postupem zmizí i největší fleky

Nezapomeňte při každém čištění zubů vypínat vodu. Během pouhých dvou minut čištění zubů můžete zbytečně ztratit mnoho litrů vody, které se vám budou hodit jinde. I tady si můžete pomoci například ruční sprchou. Dnes najdete na trhu taková zařízení, která ušetří vodu kdekoliv. Možná najdete i další tipy, jak vodou šetřit. Voda není v některých oblastech světa takovou samozřejmostí jako u nás a podle toho bychom se měli chovat.

Zdroj: https://www.americanrivers.org/rivers/discover-your-river/top-10-ways-for-you-to-save-water-at-home/