Tři nejčastější choroby, které napadají okurky

Češi jsou milovníci okurek, proto je ve velkém pěstují na záhonech, na polích, ale též ve sklenících nebo ve fóliovnících. Obdobně jako jinou zeleninu i okurky ohrožují při jejich vývoji různé choroby, které mohou zcela zničit celosezónní práci. Jaké příznaky mohou poukazovat na padlí? Co dělat, když se objeví takzvaná okurková mozaika? A jak se projevuje bakteriální skvrnitost okurek? Nechte si poradit, aby letošní úroda byla extrémně bohatá!

Prášková plíseň překvapí v době sucha

Jednou z nejčastějších chorob, které můžou okurky na zahradě nebo ve skleníku napadnout, je prášková plíseň neboli padlí. K nákaze dochází v období sucha, k tomu infekci nahrávají teploty okolo 30 stupňů Celsia, kdy se začnou na listech rostlin objevovat bílé skvrny. Ty se později rozšiřují na obě strany, přičemž posléze se nákaza rozšiřuje na stonky nebo řapíky, listy žloutnou a uvadají. Plody nejsou zasaženy. Z organických postřiků se vyplatí použít cibulový nebo přesličkový odvar, případně zakoupit speciální fungicid. Ošetření se musí opakovat dvakrát týdně u polního pěstování, při skleníkovém pak jednou týdně.

Doporučený článek:  Čím víc cukru, tím lépe. Oslaďte život svému oblečení nebo zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Za okurkovou mozaikou stojí mšice

Přijít o veškerou úrodu mohou pěstitelé snadno po útoku mšicemi, které přenášejí virovou nákazu z mízy nemocných rostlin, takzvanou okurkovou mozaiku. Nejprve dochází k deformaci listů, později k zabarvení a výskytu bradavic a skvrn, nakonec rostliny přestávají plodit. Základním pravidlem je prevence proti šíření mšic, dále se doporučuje důsledně dezinfikovat nářadí při práci na zahradě. Nesmí se zapomenout ani na pravidelné plení, protože býlí může být zdrojem nákazy. Infikované rostliny je nutné odstranit a půdu dekontaminovat pomocí páry.

Doporučený článek:  Kávová sedlina nepatří do koše, ale do lednice nebo na zahradu. Její účinky poznáte ihned

Bakteriální skvrnitost okurek zlikviduje úrodu

Po vydatných deštích nebo při špatném zalévání, kdy se dostává vláha též na listy, může dojít k rozšíření bakteriální skvrnitosti. Nezáleží, zda se jedná o druhy okurek pěstované na záhonech, nebo ve skleníku, skvrny hranatých tvarů se mohou objevit na listech a na plodech včetně raných kusů. Při onemocnění dále dochází k vylučování slizké tekutiny, posléze k vysychání skvrn a drolení. Rostliny vlivem nákazy uhynou, přičemž může dojít ke škodě na celé úrodě. Doporučuje se okamžité odstranění napadených rostlin, jejich spálení a použití měděných postřiků až do tvorby plodů.

Zdroj: https://dengarden.com/gardening/Plant-Diseases-that-Affect-Cucumbers-and-How-to-Treat-Them