Túje nejsou jediná možnost. Pro zahradu se hodí i zajímavější druhy

Thuje, často nazývané též „tisy“, byly po dlouhou dobu oblíbenými dřevinami v zahradách a na pozemcích. Tyto stálezelené rostliny byly často používány jako živé ploty, okrasné stromy nebo ke tvorbě zelených struktur a oddělení v zahradách. Nicméně, existuje několik důvodů, proč byste mohli chtít zvážit alternativy k thujím. Níže uvádím několik možností, jak nahradit thuje na vaší zahradě.

1. Javorovité dřeviny:

Mnoho druhů javorovitých dřevin může nahradit thuje v živých plotech nebo jako solitérní stromy. Javor dvojlaločný (Acer pseudoplatanus), javor mléč (Acer platanoides) nebo javor stříbrný (Acer saccharinum) jsou dobrými alternativami s atraktivními listy a překrásným podzimním zbarvením.

Doporučený článek:  Náklady na energie v zimě rostou. Sníží je několik úsporných opatření

2. Jedle a smrky:

Jedle a smrky jsou další stálezelené stromy, které mohou být vynikající alternativou k thujím. Mají krásné jehlice a vytvářejí husté a pevné živé ploty. Jedle obrovská (Abies grandis) nebo smrk ztepilý (Picea abies) jsou často volenými druhy.

3. Kustovnice:

Kustovnice jsou oblíbenou volbou pro vytváření živých plotů a hranic v zahradách. Mají různorodé druhy, které nabízejí různé barvy a textury listů. Kustovnice obecná (Ligustrum vulgare) nebo kustovnice čínská (Ligustrum sinense) jsou často využívanými možnostmi.

Doporučený článek:  Přírodní hnojiva prospějí rajčatům nejlépe. Hotová jsou během chvíle a jsou šetrná k zahradě

4. Různé druhy borovic:

Borovice jsou stálezelené stromy, které mohou být vynikající volbou pro náhradu thují. Mají jedinečný vzhled a vytvářejí krásné solitérní stromy. Borovice černá (Pinus nigra) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus) jsou některými z druhů, které můžete zvážit.

Zdroj obrázku: Freepik

5. Ovocné stromy nebo keře:

Pokud hledáte alternativu, která kombinuje estetiku s funkcionalitou, můžete zvážit pěstování ovocných stromů nebo keřů. Jabloně, hrušně, třešně a slivoně mohou vytvářet krásné živé ploty a zároveň vám poskytnout čerstvé ovoce.

6. Okrasné traviny:

Okrasné trávy jsou další možností pro vytváření atraktivních hranic a struktur v zahradě. Jsou nízké údržbové a nabízejí různé textury a barvy, které mohou přidat do vaší zahrady zajímavý kontrast.

Doporučený článek:  Digitální detox zlepšuje náladu, vztahy i fyzické zdraví

7. Místní druhy:

Zvážte také pěstování místních druhů rostlin, které jsou adaptované na vaše konkrétní klimatické podmínky. To může pomoci podpořit biodiverzitu a přispět k ekosystému vaší zahrady.

Při výběru alternativ k thujím je důležité brát v úvahu klimatické podmínky, půdní typ a estetické preference. Rozmanitost rostlin v zahradě může přinést krásu a zajímavost, zároveň může být prospěšná pro vaši zahradu a pro životní prostředí kolem vás.

Zdroj: https://www.soonerplantfarm.com/Great-Alternatives-For/arborvitae-emerald-green