Výměna povlečení nestačí. Také matrace potřebuje pravidelnou péči, která zlikviduje všechny mikroby

Matrace na spaní by samozřejmě měla být pohodlná, ale také čistá. Zatímco povlečení pereme i několikrát měsíčně, na matraci se zapomíná. Právě zde se ale nachází značné vrstvy prachu, nečistot a odumřelé kůže, což je ideální živná půda pro bakterie a roztoče. Vzhledem ke své velikost bohužel nejde vyprat, a tak je třeba při jejím čištění sáhnout po jiných metodách.

Mikroby vysajte

Jako první pomoc nám poslouží vysavač. Vysávání je nezbytné pro zbavení se usazených nečistot a snížení výskytu roztočů. Vysávat bychom měli matraci alespoň jednou týdně. Pokud se v rodině nachází alergici, je lepší investovat do parního čističe, který nejen odstraní skvrny, ale také matraci osvěží a vydezinfikuje. Pokud se rozhodneme pro tento způsob čištění, je následně nutné nechat matraci pořádně vyschnout.

Doporučený článek:  Obyčejný panelákový byt promění k nepoznání několik jednoduchých úprav

Pokud nemůžeme matraci vyčistit párou, ale přesto bychom chtěli pro hygienu udělat víc, existují i další způsoby, které nám pomohou zbavit se také nepříjemného zápachu. Skvělým pomocníkem je v tomto případě jedlá soda. Jednu sklenici sody rozsypte v tenké vrstvě po povrchu matrace a nechte alespoň hodinu působit. Poté sodu vysajte.

Zdroj obrázku: Freepik

Na skvrny použijte domácí roztok

Skvrny se na matraci vytváří poměrně snadno, ať už od jídla, pití, nebo kosmetiky. Často zůstávají nepovšimnuté a zakryté přikrývkou, což ztěžuje jejich odstranění. Jak skvrny vyčistit? Použít můžete směs jedlé sody a vody, směs vody a kyseliny citronové, roztok vody a peroxidu vodíku nebo roztok vody a octa.

Doporučený článek:  Ocet vyčistí žehličku zvenku i zevnitř. S připáleninami si poradí jedlá soda

Někdy je třeba matraci vyčistit a vydezinfikovat více než obvykle, například po vyležení se z nemoci. I na tento problém existuje domácí řešení. Stačí smíchat malé množství vody (cca jednu malou skleničku) s polovičním množstvím silného alkoholu a deseti kapkami oblíbeného esenciálního oleje. Směs přelijte do rozprašovače a nastříkejte po celém povrchu matrace. Takový prostředek vás účinně zbaví mikrobů, které se v matraci nacházejí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/clean-your-mattress-the-natural-way-350742