Ušetřit doma finance jde tam, kde to čeká málokdo. Už nebudete potřebovat předražené čističe

Slibují zázraky, stojí doslova majlant, ale jejich účinnost neodpovídá ceně ani zhlédnuté reklamě. Čisticí prostředky a osvěžovače z pultů drogerií a hypermarketů jsou často zklamáním, navíc obsahují celou řadu chemických a toxických složek, které škodí lidem, zvířatům i životnímu prostředí. Proč tedy raději nevyzkoušet domácí čisticí prostředky, které jsou z levných ingrediencí, stejně účinné a navíc neškodí přírodě?

Osvěžovač ložního prádla

V poslední době jsou osvěžovače velmi populární, slouží k odstranění nepříjemných pachů a k dodání čerstvosti prádlu nebo textilu mezi dvěma praními. Nejčastěji se používají na ložní prádlo, jako jsou polštáře, prostěradla nebo přikrývky, protože po jejich použití prádlo příjemně voní a prodlouží se tak interval do dalšího praní. Doma vyrobený osvěžovač textilu je stejně účinný, navíc neobsahuje žádné toxické látky. Stačí smíchat 2 sklenice destilované vody se 120 ml vodky a přidat 10–30 kapek vonného oleje podle svých preferencí, poté stačí přelít do nádoby s rozprašovačem a používat dle libosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro dokonale čistá okna

Stěrkou nebo speciálním přípravkem na sklo? Při mytí oken lze veškeré přípravky nahradit opětovně pouze směsí vody a vodky v poměru 2 : 1. Pro dodání příjemné vůně lze přidat 10–20 kapek esenciálního vonného oleje a směsí postříkat okna a doleštit utěrkou z mikrovlákna. V případě, že se okna často mlží, lze pro umytí použít směs vody a glycerinu (stačí přidat lžičku na jeden kyblík vody), okna budou zářit čistotou, k tomu vytvořený film zamezí zamlžování.

Doporučený článek:  Každý je zná, ale málokdo ví o jejich superschopnosti. Brambory nejsou obyčejná zelenina

Na koupelnu a sanitární keramiku s octem

A jak vyčistit usazeniny a špínu ve sprchovém koutu a na sanitární keramice? Pomůže směs z octa a mycího prostředku. Stačí smíchat 4 hrnky octa se 4 hrnky vody a přidat 1 lžíci běžného čisticího prostředku. Roztok se přelije do rozprašovače a použije se na oblasti s vodním kamenem a nečistotami. Nechá se asi 20 minut působit a poté se dočistí pomocí houbičky nebo hadru, na závěr se musí povrch dokonale opláchnout teplou vodou.

Zdroj: https://www.oprahdaily.com/life/g30666676/homemade-cleaners/