
Úspora vody je důležitá nejen z ekonomického hlediska, ale i z ekologického. Pokud žijeme ve velkém domě nebo ve spolubydlení s lidmi, které mají jiné návyky, nebývá to jednoduché. Někdo je zvyklý se dvakrát denně koupat ve vaně, někdo si čistí zuby při tekoucí vodě a účet za energie vzrůstá. Proto se snažte osvojit si následující návyky, které vám pomohou vodu ušetřit.
V koupelně se vody spotřebuje nejvíc
Předně je třeba říct, že aby úspora vody měla smysl, musí se zapojit všichni členové domácnosti nebo nájemníci. Poučte proto i je, pokud je to možné. Před tím, než začnete se spořením, zkontrolujte v bytě nebo v domě všechny kohoutky, těsnění, hadice, potrubí a podobně. Ujistěte se, že nikde nekape nebo nevytéká voda.
Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce vody se spotřebovává v koupelně. Ušetříte ji tak, že si místo koupání ve vaně dáte rychlou sprchu. Když si myjete vlasy nebo mydlíte tělo, případně se holíte, vodu vypněte. Na horkou vanu si vyhraďte čas maximálně jednou týdně. Dalším pravidlem pro úsporu vody je vypínat vodu při čištění zubů. Změnou tohoto zlozvyku ušetříte spoustu peněz.
Splachujte menším množstvím vody
Pořiďte si nádrž na toaletu, která umožňuje splachovat menším a větším množstvím vody. Pokud to není možné, snažte se alespoň tlačítko nemačkat úplně, protože není nutné po každém použití toalety splachovat plným proudem. V poslední době je také v módě splachovat jen po vykonání velké potřeby, čímž se ušetří obrovská spousta vody.
Šetřit vodu můžete samozřejmě i v kuchyni. Myjte nádobí ekonomicky – v jedné nádobě nebo dřezu s tekutinou ho vydrhněte houbičkou a prostředkem na nádobí, v druhé nádobě s čistou vodou ho opláchněte. Budou zářit a vy ušetříte. V konvici vařte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Klidně si ji odměřte hrnkem, který hodláte používat. Na zalévání květin používejte ideálně vodu dešťovou a zalévejte je jen, pokud je to opravdu nutné.
Zdroj: https://www.yardibreeze.com/blog/2020/07/51-ways-to-save-water-energy-at-your-properties/