Uštipování listů posílí keříky rajčat a zlepší úrodu

Domácí rajčata jsou vynikající, mají delikátní chuť tolik odlišnou od kupovaných, proto jsou oblíbeným druhem, který se pěstuje na zahrádkách. Péče o rajčatové keříky je však velmi náročná. Nestačí jen zasadit sazenice, zalévat a pravidelně přihnojovat. Pro bohatou úrodu je nutné udělat mnohem více. Ochránit rostliny před nemocemi nebo zaštipovat listy. Jen tak lze dosáhnout bohaté úrody, kterou budou všichni v okolí závidět. Jak na ulamování listů? Poradí zkušení zahradníci!

Proč uštipovat nebo ulamovat lístky

Oproti zálivce nepatří odstraňování listů mezi povinnosti k dosažení úrody. Při pravidelném ulamování lístků se však podle zkušených zahradníků docílí chutnější a bohatší úrody za kratší dobu. Kromě toho se tímto způsobem snižuje riziko nákazy keříků houbovými nebo plísňovými onemocněními, které patří mezi největší hrozby tohoto druhu zeleniny. Při kontaktu listů s půdou totiž dochází ke kontaminaci, listy navíc mohou vlivem zvýšené vlhkosti od země zahnívat. Prostříhaný keřík může více dýchat, k tomu se dostanou sluneční paprsky snáze k plodům.

Doporučený článek:  Ve slunném záhonu se bude dařit rebarboře
Zdroj obrázku: Freepik

Čas na odstranění listů

V jakém období začít s odstraňováním listů? Nejzazší dobou pro zaštipování je tehdy, když se na keříčcích objevují plody. Tímto způsobem se totiž dodá rostlině síla, aby umožnila plodům dozrát. Odstraněním listů se dostanou sluneční paprsky do nitra keříků. Nejvhodnější je zaštipovat listy pravidelně za pomoci čistého nože nebo nářadí, aby nedošlo ke kontaminaci plísněmi. Při práci se používají právě s ohledem na možnou infekci též pracovní rukavice. Začíná se bočními výhony, které zbytečně vysilují rostlinu a nemají pro ni žádný užitek, k tomu vytvářejí zbytečný stín.

Doporučený článek:  Konec úmornému pletí: 4 metody zbaví zahradu plevele rychle a bez práce

Spodní listy jsou náchylné k plísním

Jak dále postupovat? Zkušení pěstitelé radí odstranit listy, kterým hrozí vysoké riziko nákazy plísňovými nebo houbovými chorobami z půdy. Jedná se o spodní větvičky, které bývají položené přímo na zemi a zahnívají. Dalšími adepty na odstranění jsou zahnědlé, žluté nebo suché listy. S prořezávkou se to však nesmí přehánět, denně stačí odstranit jeden list (maximálně tři) nebo větvičku, v opačném případě může dojít u rostliny k šoku nebo oslabení. Kromě toho se doporučuje provádět prořez v ranních hodinách, aby se během dne ranka zacelila, a v době suchého, teplého a slunečného dne.

Zdroj: https://www.sarabackmo.com/pinching-off-and-pruning-tomato-plants/