Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem, na zahradě pomůžou také proti slimákům

Co s nimi? Do bioodpadu nebo na kompost! Ba ne, vaječné skořápky mají široké možnosti použití, především na zahradě, ale nejen na ní. Jsou totiž zásobárnou minerálů, zejména vápníku, železa nebo zinku, látek, které posilují různé druhy okrasných i užitkových rostlin. Které rostliny budou z hnojiva z vaječných skořápek naprosto nadšené? Jak roztok připravit a jak jej aplikovat?

Vaječné skořápky jako úžasné bio hnojivo

Vajíčka jsou dar, a nejen pro konzumenty, kteří si je užívají k snídani nebo k večeři. Upotřebení totiž najdou i vaječné skořápky, které obsahují cenné minerály potřebné pro zdravý růst rostlin. Vápník napomáhá aktivaci enzymů a posiluje kořenový systém, bez železa by zase nebyla fotosyntéza a různé metabolické procesy, zinek pak dodává rostlině sílu a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Vaječné skořápky jsou tak ideální jako hnojivo, které nestojí vůbec nic.

Doporučený článek:  Pěstování rajčat ve fóliovníku je praktické a výnosné
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro rostliny milující zásaditou půdu

Vzhledem k tomu, že obsažené minerály, zejména vápník, zvyšují pH půdy, hodí se tento druh hnojiva pro rostliny milující zásaditou půdu. Jedná se hlavně o pivoňky, levanduli nebo dřín, ze zeleniny pak o rajčata, cukety nebo zelí. Vaječné skořápky je možné aplikovat dvěma způsoby. Nasušené se mohou nadrtit na jemný prášek a rozprostřít kolem rostlin. Další metodou je zalití skořápek vařící vodou z rychlovarné konvice. Skořápky se nechají louhovat asi týden na chladném místě, poté se roztok přelije do kropáče a rostliny se jím zalijí.

Doporučený článek:  Mravence ze zahrady vypudí vůně skořice, kávy nebo octa

Efektivní řešení proti slimákům

Proč ještě by neměly končit vaječné skořápky v koši? Kromě obsahu cenných prvků, které mohou obohatit zeminu na zahradě, poslouží i jako dokonalý přípravek proti slimákům. Sušené nadrcené skořápky se rozprostřou mezi rostliny nebo na cestičky mezi záhony, slimáci přes takto vytvořené bariéry neprojdou a rostliny zůstanou uchráněny. Obdobným způsobem funguje také sušená kávová sedlina, která podobně jako skořápky dodá okolní zemině důležité minerální prvky.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide#quiz-0