Vaječné skořápky lze použít jako hnojivo na zahradě i pro domácí rostliny

Přirozené způsoby hnojení rostlin jsou vždy nejlepší volbou. Obrovskou výhodou je, že jsou nejen efektivní, ale také zadarmo. Okrasné květiny můžete hnojit i vaječnými skořápkami. Díky tomu je nebudete muset vyhazovat a zároveň budete mít nádherné záhony plné květů. Jak připravit hnojivo z vaječných skořápek? Není to vůbec složité a hnojivo je velmi účinné.

Proč používat skořápky vajec na zahradě?

Možná jste již slyšeli o tom, že se s pomocí vaječných skořápek můžete zbavit slimáků na zahradě. To ale není jediný způsob, jak je využít. Díky tomu, že obsahují hodně hořčíku, draslíku, fosforu, železa, zinku a sodíku, se skvěle hodí jako hnojivo pro rostliny. Podporují růst rostlin, jejich zdraví a úrodnost. Vápník bude navíc odkyselovat půdu, což rostliny potřebují.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pro jaké rostliny jsou skořápky vajec nejlepší?

Vajíčka jsou skvělou surovinou, ale jako hnojivo se nehodí pro každou rostlinu. Acidofilní rostliny je nebudou mít rády, protože upřednostňují kyselou půdu. Beze strachu je ale můžete použít u rajčat, okurek, cuket, kapusty, fazolí, zelí nebo hroznů. Z okrasných květin jsou vhodné pro brusinky, levanduli, pivoňky, denivky, hřebíček nebo čemeřice.

Jak připravit hnojivo z vaječných skořápek?

Vaječné skořápky jsou velmi levné a efektivní hnojivo. Mnoho lidí volí hnojivo ze skořápek ve formě mouky. Na to budete potřebovat vysušené skořápky. Položte je na papírovou utěrku a nechte na suchém místě. Usušit je ale můžete také v lehce zahřáté troubě, jestli chcete celý proces urychlit. Jakmile budou zcela suché, můžete přejít k dalšímu kroku.

Skořápky vajec vložte do hmoždíře nebo jiné vhodné nádoby a rozdrťte je. Všichni, kdo nemají doma hmoždíř, mohou použít jednoduše mixér. Fungovat to bude stejně. Jen předem rozdrťte skořápky trochu v ruce. Na zahradě mouku nasypte kolem rostlin, které chcete hnojit. Můžete ji také smíchat s půdou kolem mladých sazenic.

Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2020-05-13/how-to-use-leftover-eggshells-plants-garden