5 bylinek a přírodních pomocníků proti dlouhodobé únavě

Chladné období roku vám na náladě nepřidá, právě naopak. Energie ubývá a často marně hledáte nějaký životabudič, který by vám pomohl. Trvá-li únava opravdu dlouho, cítíte se zkrátka pod psa. V takovou chvíli sáhněte po bylinkách, které vám mohou pomoci a dodají vám energii.

Podívejte se na naše tipy na 5 nejlepších přírodních životabudičů, které vám pomohou dostat se ze začarovaného kruhu dlouhodobé únavy.

Maca peruánská

Znáte Macu peruánskou? Přezdívá se jí peruánský ženšen. Lidské tělo v dnešní době trpí stresem a nezdravým životním stylem, což s sebou nese hromadění volných radikálů. Právě ty jsou bohužel nežádoucím produktem stresu a únavy. Maca vám s nimi pomůže velmi účinně bojovat. Kromě toho obsahuje i velké množství vitamínů, a to hlavně B, C a E a minerálů jako hořčík, železo nebo zinek. Obvykle se s Macou setkáte ve formě sušeného prášku nebo výtažku.

Doporučený článek:  Špatně fungující játra není dobré zatěžovat medikací. Prospějí jim doma připravení nápoje ze známých surovin

Guarana

Pijete příliš mnoho kávy a chcete s tímto problémem něco udělat? Vyměňte šálky horké hnědé tekutiny za guaranu, která je rovněž velice bohatá na kofein. S její pomocí se s únavou vyrovnáte poměrně snadno, protože dokáže povzbudit centrální nervovou soustavu, tlumí bolesti hlavy, především ty, které pocházejí z nedostatečného prokrvení. Buďte ale při jejím užívání opatrní a určitě ji nekombinujte s kofeinem v jiné formě, mohli byste se jím předávkovat.

Rhodiola – Rozchodnice růžová

Máte dojem, že se ocitáte v permanentním stresu a nevíte, jak z této pasti ven? Rhodiola, čili Rozchodnice růžová vám dodá fyzickou i psychickou sílu. Podporuje kognitivní schopnosti i paměť, zlepšuje funkce mozku. Dokonce se o ní hovoří jako o přírodním antidepresivu, které účinně tlumí úzkosti. Skandinávci a Rusové ji celá staletí užívali k léčbě nepříznivých stavů vyčerpání. Řadí se k silným adaptogenům a pomáhá například také při chemoterapii.

Doporučený článek:  Jsem tolik líný, že místo pomlázky chodím na Velikonoce s tím, co doma najdu. Překvapivě mám úspěch

Eleuterokok ostnitý

Odolnost vůči stresu zvýší také eleuterokok ostnitý, kterému se právem říká sibiřský ženšen. Představuje levnější alternativu drahého asijského ženšenu. Nejenom, že vám pomůže v boji s únavou, ale posílí vás i proti nachlazení, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Podpoří celkově vaši imunitu. Posiluje rovněž vitalitu. Ruští kosmonauté a olympijští sportovci proto eleuterokok užívali pro zlepšení odolnosti v nepříznivých podmínkách a ke zvýšení výkonnosti.

Acerola

Vitamínovou bombu představuje Acerola, čili malpígie neboli brazilská třešeň. Jde o ovoce doslova nadupané vitamínem C. Jak ho nejstručněji charakterizovat? Obsahuje asi čtyřicetinásobek vitamínu C oproti pomeranči. Výtažek z Aceroly vám pomůže nastartovat imunitu. Tento drahocenný plod, který můžete sehnat třeba v sušené práškové formě, dokáže celkově nakopnout lidský organismus a dodat mu potřebnou vitalitu. Logicky tak velmi pomáhá i proti únavě.

Doporučený článek:  Jakými způsoby lze úspěšně spálit břišní tuk