5 bylinek a přírodních pomocníků proti dlouhodobé únavě

Chladné období roku vám na náladě nepřidá, právě naopak. Energie ubývá a často marně hledáte nějaký životabudič, který by vám pomohl. Trvá-li únava opravdu dlouho, cítíte se zkrátka pod psa. V takovou chvíli sáhněte po bylinkách, které vám mohou pomoci a dodají vám energii.

Podívejte se na naše tipy na 5 nejlepších přírodních životabudičů, které vám pomohou dostat se ze začarovaného kruhu dlouhodobé únavy.

Maca peruánská

Znáte Macu peruánskou? Přezdívá se jí peruánský ženšen. Lidské tělo v dnešní době trpí stresem a nezdravým životním stylem, což s sebou nese hromadění volných radikálů. Právě ty jsou bohužel nežádoucím produktem stresu a únavy. Maca vám s nimi pomůže velmi účinně bojovat. Kromě toho obsahuje i velké množství vitamínů, a to hlavně B, C a E a minerálů jako hořčík, železo nebo zinek. Obvykle se s Macou setkáte ve formě sušeného prášku nebo výtažku.

Doporučený článek:  Nafukovací bazény obsahují velké množství bakterií

Guarana

Pijete příliš mnoho kávy a chcete s tímto problémem něco udělat? Vyměňte šálky horké hnědé tekutiny za guaranu, která je rovněž velice bohatá na kofein. S její pomocí se s únavou vyrovnáte poměrně snadno, protože dokáže povzbudit centrální nervovou soustavu, tlumí bolesti hlavy, především ty, které pocházejí z nedostatečného prokrvení. Buďte ale při jejím užívání opatrní a určitě ji nekombinujte s kofeinem v jiné formě, mohli byste se jím předávkovat.

Rhodiola – Rozchodnice růžová

Máte dojem, že se ocitáte v permanentním stresu a nevíte, jak z této pasti ven? Rhodiola, čili Rozchodnice růžová vám dodá fyzickou i psychickou sílu. Podporuje kognitivní schopnosti i paměť, zlepšuje funkce mozku. Dokonce se o ní hovoří jako o přírodním antidepresivu, které účinně tlumí úzkosti. Skandinávci a Rusové ji celá staletí užívali k léčbě nepříznivých stavů vyčerpání. Řadí se k silným adaptogenům a pomáhá například také při chemoterapii.

Doporučený článek:  5 důvodů kovové pachuti v ústech: ve většině případů se není čeho bát

Eleuterokok ostnitý

Odolnost vůči stresu zvýší také eleuterokok ostnitý, kterému se právem říká sibiřský ženšen. Představuje levnější alternativu drahého asijského ženšenu. Nejenom, že vám pomůže v boji s únavou, ale posílí vás i proti nachlazení, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Podpoří celkově vaši imunitu. Posiluje rovněž vitalitu. Ruští kosmonauté a olympijští sportovci proto eleuterokok užívali pro zlepšení odolnosti v nepříznivých podmínkách a ke zvýšení výkonnosti.

Acerola

Vitamínovou bombu představuje Acerola, čili malpígie neboli brazilská třešeň. Jde o ovoce doslova nadupané vitamínem C. Jak ho nejstručněji charakterizovat? Obsahuje asi čtyřicetinásobek vitamínu C oproti pomeranči. Výtažek z Aceroly vám pomůže nastartovat imunitu. Tento drahocenný plod, který můžete sehnat třeba v sušené práškové formě, dokáže celkově nakopnout lidský organismus a dodat mu potřebnou vitalitu. Logicky tak velmi pomáhá i proti únavě.

Doporučený článek:  Klíšťata udrží daleko od zahrady levandule, rozmarýna nebo chryzantéma