Voda z brambor je skvělé hnojivo pro rostliny. Obsahuje důležité živiny pro jejich zdraví

Existuje mnoho typů hnojiva, která si můžete připravit doma a vyživovat své rostliny bez použití chemie. Bramborové hnojivo používaly již naše babičky, je velmi účinné a můžete si ho vyrobit doma pouze z přírodních složek. Vaše pokojové rostliny budou za tuto péči vděčné. Podívejme se, jak toto hnojivo vyrobit a používat při péči o rostliny v květináčích.

Co obsahuje bramborové hnojivo?

Prakticky se jedná o vodu, která zůstane po uvaření brambor (bez soli). Brambory sice nestojí na seznamu superpotravin vysoko, ale vaše rostliny je budou milovat. Voda z vařených brambor vám poslouží jako hnojivo pro pokojové rostliny včetně orchidejí. Tekutina bude obsahovat fosfor (posiluje kořenový systém), draslík (důležitý pro bujné kvetení) a škrob (obohacuje substrát, díky čemuž rostliny rychleji absorbují živiny).

Doporučený článek:  Vyhodit slupky z cibule je obrovská chyba. Skvěle poslouží, když se namočí do vody

Jak využít vodu po uvaření brambor?

Tekutina, která vám po vaření zůstane, nemusíte hned vylévat. Podpořte svou peněženku i snahy o zero waste život a využijte ji ještě jednou pro podporu růstu a zdraví svých rostlin. Základem je, abyste do vody nepřidávali sůl, jinak ji nebudete moci použít jako hnojivo. I malé množství soli může mít pro rostliny smrtící účinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozhodně nepoužívejte vodu hned po uvaření. Nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu, aby rostliny nedostaly šok. Těsně před zaléváním květin vodu promíchejte, aby se minerály a usazeniny oddělily ode dna a dostali jste jich maximum do půdy. Vodu používejte jako hnojivo jednou za týden.

Doporučený článek:  Túje nejsou náročné. Stačí málo a budou ozdobou zahrady

Brambory ještě jednou a trochu jinak

Máte-li rádi styl zero waste a chcete využít slupky z brambor, máte skvělou příležitost. Stejně jako samotné brambory i jejich slupky jsou plné vitamínů, minerálů a cenných živin. Jestli se nechcete vzdát solení brambor při vaření, můžete pro zahradnické účely použít jen slupky. Budete potřebovat slupky z 5–6 brambor a 1 litr vody. Přiveďte k varu, poté vařte ještě pár minut a následně nechte vychladnout. A máte další druh bramborového hnojiva!

Zdroj: https://flourishingplants.com/using-potato-water-for-plants/