Balkon plný nádherných květů: stačí málo a muškáty pokvetou od jara do podzimu

Jaké květiny nejčastěji zdobí balkony? Jsou to muškáty. Za svou oblibu vděčí bohatému kvetení od konce jara až do začátku podzimu. Aby ale kvetly opravdu hojně, je třeba jim dopřát trochu péče. Co dělat, když rostliny nekvetou nebo je květů málo? Nemusíte rostliny hned odepisovat, existuje několik jednoduchých způsobů, jak je přimět znovu bohatě vykvést.

Vhodné umístění a hnojení

Pokud pěstujete muškáty na balkoně, ale nejste s jejich vzhledem spokojení, nejspíš jste udělali nějakou pěstitelskou chybu. Nemusí to být důsledek zanedbání, na vině mohou být i nemoci, které rostlinu trápí. Nejprve zkontrolujte jejich umístění. Mělo by být chráněné před větrem, ale také velmi světlé. Pokud je balkon orientovaný na sever, květenství nejspíš nebude tak bohaté.

Doporučený článek:  Tři tipy pro snazší zalévání a šetření vodou

Vzpomeňte si, kdy jste muškáty naposledy přihnojili. Tyto rostliny je třeba pravidelně hnojit vícesložkovými přípravky, protože k tvorbě krásných květenství potřebují velkou dávku živin. Během vegetačního období je hnojte alespoň jednou měsíčně buď chemickými přípravky, nebo vlastním hnojivem. Poslouží banánové slupky zalité litrem vody, voda z uvařené nesolené zeleniny nebo cibulové slupky povařené ve vodě a vychlazené.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelná zálivka

Dalším tajemstvím krásných muškátů na balkoně je dostatečná hydratace. Vzhledem k tomu, že rostliny intenzivně kvetou, je nutné jim zajistit stálou dodávku vody. Nejlepší je sledovat denně stav jejich substrátu – pokud je suchý, zalijte ho, nikoliv však přes listy. Je třeba mít na paměti, že v horkých dnech je nutné zalévat i dvakrát denně.

Doporučený článek:  Nevhodné dárky je škoda vyhodit. Udělají radost někomu jinému nebo jen čekají na správný čas

Co dělat, když muškáty dříve krásně kvetly, ale po čase už nejsou tak krásné jako předtím? V tom případě se musíte postarat o častější odstraňování odumřelých částí rostlin, tedy suchých listů a stonků s květenstvím. Rostlina se na těchto místech sama rychle zaplní novými výhonky, navíc snížíte riziko rozvoje houbových chorob a výskytu škůdců.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide