Černý pepř nechybí v žádné kuchyni. Dodá jídlům chuť a pomůže zhubnout

V kuchyni ho najdete společně se solí na pevném místě. Musí být vždy po ruce, protože se přidává do většiny pokrmů. Hodí se ale pro naše zdraví? Většinou se přidává do jídel, která podpoří hubnutí. Nasypat si ho můžete také do čerstvé vody, tím dokáže nastartovat metabolismus. I taková surovina má ale své výhody a nevýhody. Jaké může mít vedlejší účinky?

Co obsahuje černý pepř?

Dosud nebylo prokázáno, jestli je pepř opravdu natolik účinným prostředkem pro zdraví. Pravdou ale je, že přináší spoustu výhod, které lze využít. Obsahuje sloučeninu piperin, která je silným antioxidantem. Takové látky jsou pro organismus nezbytné, protože bojují s látkami, které škodí zdraví, a zároveň odbourávají volné radikály. Ty způsobují rychlejší stárnutí a další zdravotní komplikace.

Doporučený článek:  Bezkonkurenční lék na kašel nesmí chybět v žádné domácí lékárničce. Recept na borovicový sirup je snadný

Díky piperinu má pepř svou charakteristickou štiplavou chuť, navíc má i protizánětlivé vlastnosti. Černý pepř také pomáhá tělu vstřebat některé sloučeniny. Může zlepšit i vstřebání kurkuminu, který je obsažen v kurkumě. I ta se mimochodem hodí při hubnutí. Prokázané byly také protirakovinné vlastnosti tohoto černého koření.

Zdroj obrázku: Freepik

Černý pepř je vhodný na podporu trávení a snižuje chuť k jídlu

I černý pepř může na tělo působit negativně. Proto si dávejte pozor, kolik ho jíte. Vedlejší účinky se mohou projevit ihned. Piperin, který v černém pepři najdete, může být pro člověka dráždivý. Vdechování pepře může poškodit nosní sliznice, můžete také začít kýchat. Pálení v krku nebo žaludku jsou další účinky, které nikdo nechce zažít.

Doporučený článek:  Mrkvový sirup zachrání před nachlazením. Připravený je během několika minut a zachutná nejen dětem

V obchodech najdete hned několik druhů pepře. Mezi nejčastější patří právě černý pepř, potom je to zelený. Koupíte ho ve formě celých kuliček, nebo namletý. Mezi všemi druhy pepřů budou rozdíly, ale u některých to nepoznáte na první ochutnání. Oblíbený je také kajenský pepř, který je bohatý na vitamin A nebo E.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-pepper, https://www.healthline.com/nutrition/black-pepper-benefits, https://www.rxlist.com/black_pepper/supplements.htm, https://www.finedininglovers.com/article/6-types-peppercorns-worth-knowing, https://www.medicinenet.com/what_are_the_disadvantages_of_eating_black_pepper/article.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8045589/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23768180/