Hladké paty jsou v létě důležité. Díky zvláčňující péči budou jemné a krásné na pohled

V období zimy a podzimu jsou paty schované v pevných botách a příliš se o ně nestaráme. Ale je to chyba, protože v létě své nohy ukazujeme v otevřených botách. Tento problém ale není jen estetický, může být i zdravotní.

Hrubá kůže na patách

Zrohovatělé paty mají často banální příčiny. Někdy ale za nimi stojí i onemocnění, například cukrovka, lupénka, poruchy krevního oběhu nebo atopická dermatitida. Co může být příčinou, pokud nejde o vážnou nemoc?

  • Dehydratace,
  • nevhodná obuv,
  • nedostatek některých vitamínů,
  • ponožky z nevhodného materiálu.

Pokud budete dostatečně pít, přijímat vitamíny – především vitamín A –, nosit kvalitní boty a ponožky, problémy tím výrazně snížíte. Jestli už ale došlo k tomu, že vám paty zhrubly, a chcete situaci napravit, existují způsoby, jak toho dosáhnout v domácích podmínkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zjemnit paty?

Důležité je pečovat o paty pravidelně, ne jednorázově. Klasickým domácím způsobem je namáčení nohou v teplé vodě s jedlou sodou. Připravte si misku s vodou, přidejte dvě lžíce jedlé sody a máčejte 15 minut. Na závěr koupele paty ještě namažte hydratačním krémem. Měli byste tuto proceduru opakovat jednou týdně.

Bylinná koupel pro jemné paty

Pokud chcete patám pomoci voňavými bylinkami, můžete zařadit i bylinnou koupel. Pomůže zrelaxovat celému tělu a jako bonus vám pomůže s hrubou kůží. Do koupele budete potřebovat heřmánek, měsíček, řebříček a pískavici. Koupel si připravte jednou až dvakrát týdně.

Vyzkoušejte lněné semínko

Připravte si misku, nasypte do ní 100 g lněných semínek a zalijte dvěma litry vroucí vody. Až směs vychladne a bude mít gelovou konzistenci, je připravena k použití. Nohy si máčejte 15–20 minut. Získáte zvláčněnou a jemnou kůži. Pokud do této lázně přidáte i trochu máty, bude její účinek navíc antibakteriální a osvěžující.

Zdroj: https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a20509027/4-ways-to-fix-your-cracked-heels-at-home/