I stará podlaha se může stále blýskat jako nová. Líh, čpavek nebo ocet dokážou zázraky

Pořídili jste si novou podlahu? Nebo chcete té staré vrátit co nejvíce její původní podobu? Pak se vám budou hodit následující tipy. Každá podlaha vyžaduje jiný typ čištění. Zároveň čistá podlaha přidá na kráse vašemu domovu a celému interiéru. Podívejte se, jak čistit jednotlivé typy povrchů, ať už se jedná o parkety, dlaždice, nebo podlahové panely.

Parkety vyčistíte lihem

Parkety nejlépe umyjte lehce navlhčeným hadříkem nebo plochým mopem, ze kterého se dobře vymačkává voda. Silně znečištěnou podlahu, například od bláta nebo od vína, lze vyčistit vodou s denaturovaným lihem (na 4 litry vody dejte půl sklenice denaturovaného lihu). Jednou za pár měsíců parkety přeleštěte speciální leštěnkou, aby krásně zářila.

Doporučený článek:  Šetřit na vytápění jde různě. Vypínat na noc radiátory ale není správná cesta

Podlahové panely můžete umýt speciálními kapalinami na mytí tohoto typu podlah, případně si vyrobit své vlastní. Do nádoby nalijte sklenici denaturovaného lihu, sklenici octa, sklenici vody a lžičku prostředku na mytí nádobí. Dřevěné a laminátové podlahy by měly být čištěny dobře vyždímaným plochým mopem, protože kdyby se mezi parkety dostala voda, časem by se mohly vyboulit.

Zdroj obrázku: Freepik

Dlaždice otřete čpavkem

Terakotu nebo dlaždice je nejlepší navlhčit prostředkem na čištění podlah, ale čas od času neuškodí otřít je vodou s přídavkem čpavku (na litr vody použijte 2 polévkové lžíce čpavku) a poté denaturovaným lihem (opět na litr vody použijte 2 polévkové lžíce lihu). Aby se dlaždice a terakota pěkně leskly, můžete do vody, kterou je budete umývat, přidat několik lžic prostředku používaného jako leštidlo do myčky.

Doporučený článek:  Vyhněte se faraonově pomstě, až budete v Egyptě: nabízíme několik tipů

PVC a vinylové podlahy můžete vytírat vodou z vařených brambor. Čas od času je umyjte směsí oleje a octa ve stejném poměru, aby se podlaha mírně leskla. Zakoupit můžete i speciální přípravky. Denně nebo obden podlahu zameťte suchým smetákem nebo vysajte vysavačem. To byste měli provést také před každým větším čištěním.

Zdroj: https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/tricks-to-clean-any-type-of-floor