Jak může pomoci voda z brambor v péči o rostliny?

V mnoha oblastech se vracíme zpátky k přírodě a ani u pěstování rostlin to není jinak. Pokud chceme nahradit chemii, pořád existují osvědčené a vyzkoušené triky, jak na to. Zcela ekologicky se dá využít i voda, ve které jsme připravovali brambory.

Voda z brambor obsahuje mnoho živin

Při tepelném zpracování přichází brambory o část svých živin. Mnoho jich nechávají ve vodě, kterou díky tomu můžeme využít. Jaké důležité látky v ní můžeme najít?

  • Fosfor – pomáhá rostlinám v růstu a posiluje jejich kořenový systém
  • Draslík – pomáhá chránit rostliny před plísněmi a nemocemi, podílí se na fotosyntéze, napomáhá bujnějšímu kvetení rostlin
  • Škrob – obohacuje substrát, rostliny snáze absorbují živiny
Doporučený článek:  Černé oblečení potřebuje speciální péči. Sytou barvu pomůže udržet oblíbený nápoj

Vodu z brambor můžeme využít jak na pokojové rostliny rostoucí v květináčích, tak i venku na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ji nejlépe využít v péči o rostliny?

Byla by škoda nevyužít vodu od brambor. Je to velmi ekologický způsob, navíc byste vodu stejně vylili a takto ušetříte za předražené výrobky. Tento způsob nepřináší žádné další náklady, což je další plus. Jen si musíte ohlídat několik věcí. Příprava začíná už při vaření brambor. Pokud budete chtít bramborovou vodu využít, nepřidávejte během vaření sůl. I malé množství soli může být pro rostliny nebezpečné. Pokrm dochutíte až později, až slijete vodu. Vodu nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Před tím, než ji budete chtít použít, tak ji promíchejte. Je vhodné aplikovat na rostliny bramborovou vodu jednou týdně.

Doporučený článek:  Keře amerických borůvek potřebují speciální podmínky pro svůj růst

Použít jde i samotné slupky

Nechcete využívat vodu z brambor, protože jste zvyklí ji pokaždé solit? Zachrání vás i slupky od brambor. Připravte si slupky nejméně z pěti až šesti brambor, několik minut povařte a nechte vychladnout. Pak můžete použít přípravek na rostliny. Výsledky budou podobné. Vaše rostliny budou zdravější a méně náchylné k chorobám.

Zdroj: https://flourishingplants.com/using-potato-water-for-plants/