Jedlá soda vyčistí připálenou pánev rychleji

Komu by se tahle kuchyňská patálie nikdy nepřihodila? Stačí chvilinka nepozornosti a pánev je připálená. Co v takové chvíli dělat? Rozhodně se nemusí pánev nebo připálený hrnec okamžitě vyhazovat, nádobí může sloužit klidně dál, jen je potřeba jej vyčistit. Drhnutím? Chemikáliemi? Rozhodně ne, stačí si vzít k ruce neocenitelnou pomocnici v domácnosti. Jedlá soda pomůže nejen při vaření, pečení nebo úklidu, ale poradí si i s připáleninami. Jakým způsobem ji použít?

Pozor na studenou vodu

Co určitě nedělat, když dojde k připálení pánve? Především vždy se musí pamatovat na bezpečnost, do vařícího oleje nebo omastku se nikdy nesmí nalít studená voda. Kromě úrazu dojde k teplotnímu šoku a může dojít k poškození povrchu pánve nebo hrnce. Okamžitě se musí vypnout hořák a pánev sejmout. Když olej ještě prská, může se přikrýt pokličkou. Poté se počká, až zchladne, a nastává čas na čištění.

Doporučený článek:  Vyhněte se faraonově pomstě, až budete v Egyptě: nabízíme několik tipů
Zdroj obrázku: Freepik

Bez agresivní chemie a hrubých kartáčů

Většina lidí se pustí do drhnutí připálených povrchů nebo použije na vyčištění agresivní chemické přípravky. To rozhodně není nutné, drátěnka nebo hrubý kartáč mohou poškodit teflonovou nebo keramickou vrstvu, obdobně chemikálie poleptat. Poškozenými povrchy pak mohou unikat nebezpečné látky do připravovaných pokrmů. A pořizovat vzápětí nové nádobí? To jde do peněz, tím spíše v dnešní době. Mnohem efektivnější je vyčistit pánev metodou, kterou používaly už naše babičky.

Doporučený článek:  Proti švábům funguje účinně bobkový list, citron nebo ocet

Čištění pomocí jedlé sody

Jedlá soda je univerzální prostředek, který účinně odstraní připálený tuk, mastnotu a pohltí pachy. Do vychladlé pánve se rovnoměrně nasype prášek jedlé sody a zalije teplou vodou. Poté se nechá roztok působit po dobu 15 minut, po uplynutí této doby se očistí měkkou vlhkou houbičkou nebo hadříkem, připáleniny půjdou snadno odlepit z povrchu pánvičky. Pro zesílení účinků je možné přidat několik lžic octa, následně umýt běžným způsobem. Jedlá soda si poradí i s připáleným povrchem zvnějšku, stačí vytvořit pastu z jedlé sody a pár kapek vody, aplikovat na povrch a po hodině působení umýt pod tekoucí vodou.

Zdroj: https://www.armandhammer.com/articles/how-to-clean-a-burnt-pan