Komáry k našemu obličeji přitahuje vydechovaný oxid uhličitý

Relaxace během dovolené na lehátku může být velmi rychle přerušena bzučícím komárem, který se právě rozhodl uspořádat koncert hned vedle našeho ucha. Kromě tohoto nepříjemného zvuku nás komáři obtěžují i ​​jinými věcmi, se kterými máme všichni jistě zkušenosti.

Různé druhy komárů

Vědci dosud objevili 40 rodů komárů po celém světě a přibližně 3500 druhů. Samice se výrazně liší od samců. Samci obvykle ignorují lidi, krmí se nektarem z květin a rostlin, takže se od člověka drží dál. Hlavním úkolem samic je plození a rozšíření druhu. Sají krev teplokrevných zvířat, protože pro tvorbu vajíček ve vaječnících potřebují krevní proteiny některých druhů zvířat.

Doporučený článek:  Při používání nafukovacích matrací je nutné dbát bezpečnosti

Samice komárů jsou schopny cítit oxid uhličitý své potencionální oběti. Ten vzniká při výdechu vzduchu, což přitahuje pozornost komárů. Samice komára vstřikuje sliny do místa píchnutí, aby se krev, kterou saje přes tenkou trubici, nesrážela. Svědivá bublina, která se vytváří v místě píchnutí, je reakcí těla na poškození a na sloučeniny obsažené ve slinách hmyzu.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč létají blízko našich tváří

Často, když slyšíme komára, máme dojem, že letí v blízkosti našich uší. Jeho oblastí zájmu je však jednoduše naše tvář a to z velmi prostého důvodu. Jelikož oxid uhličitý vydechujeme nosem a ústy, tak se právě zde nachází jeho největší koncentrace a komáři jej následují. Není proto divu, že komáři létají obvykle kolem naší tváře.

Doporučený článek:  Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, pot i barvy

Podle vědců z Arizonské univerzity může při výběru oběti hrát důležitou roli zejména faktor, jako je genetika člověka, nebo dokonce jeho strava. Když samice komára letí směrem k cíli, mává křídly asi 500krát za vteřinu a produkuje zvuky o frekvenci 450 až 500 hertzů, které jsou zodpovědné za nepříjemné bzučení. Toto bzučení bývá proto mnohokrát otravnější než štípance způsobené tímto hmyzem.

Zdroj: https://www.mosquitosquad.com/greater-dc/about-us/blog/mosquitoes-facts-more/why-do-mosquitoes-buzz-/, https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/mosquito, https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html, https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-mosquitoes-detect-people, https://news.asu.edu/20191016-love-first-bite-dynamic-duo-find-research-home-arizona-mosquito-hot-bed