Kuny se zabydlují na půdách i pod kapotou. Zbavit se jich můžeme pomocí plašiček nebo pastí

Kuna vypadá jako celkem roztomilé zvířátko, i přesto dokáže napáchat velké škody a zkomplikovat život. Velice rády například zalézají k motoru auta a dokážou vozidlo poškodit. Tím nám mohou způsobit velké a neočekávané výdaje spojené s opravou. Jak se proti nim bránit a jak se jich jednou provždy zbavit?

Jak kuna vypadá?

V oblasti České republiky se můžeme setkat se dvěma druhy kun, přesněji s kunou domácí a s kunou lesní. Tyto dva druhy se od sebe moc neliší, ale rozeznat je lze. Kuna domácí má na hrudi bílé zbarvení srsti, zatímco její lesní příbuzná má srst žlutou nebo stejné barvy jako zbytek srsti. Kuny mají protáhlé tělo s krátkými nohami, což jim umožňuje efektivně přelézat překážky a dobře skákat. Nejčastěji se zabydlí v opuštěných budovách, ale někdy si najdou místo i pod jednou střechou s člověkem, kde nachází útočiště ve sklepech či na půdách. Někdy se také může stát, že kuna zahnízdí pod kapotou auta, kde začne kousat dráty, čímž vozidlo dokáže vyřadit z provozu.

Doporučený článek:  Mikrovlnka usnadňuje život, některé potraviny do ní však nepatří. Hrozí vážné zdravotní problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznám, že se u mě kuna zabydlela?

V případě hnízda pod kapotou automobilu uslyšíte neobvyklé zvuky během nasedání, případně rovnou rozsvícenou kontrolku poruchy systému vozidla. Jakmile otevřete kapotu, jako první ucítíte nepříjemně silný zápach kuního trusu a stopy tlapek na motoru. Překousané kabely nejsou výjimkou. Zda je kuna přítomna v domě, poznáte také poměrně jednoduše. Kuna ničí zdi, žvýká minerální vatu, a dokonce může kousat i kabely. Stejně tak jako v případě auta hnízdo kuny v domě doprovází silný a nepříjemný zápach.

Doporučený článek:  Šperky jsou dokonalým doplňkem ke každé příležitosti. O jejich bezchybný lesk je třeba pečovat

Jak se kun zbavit?

Jestliže máme podezření na nezvaného hosta, musíme okamžitě jednat. Téměř v každém hobbymarketu seženete speciální aerosolové repelenty, jež jsou velmi efektivní. Další možností jsou živé pasti na kuny, které je však třeba pravidelně kontrolovat, aby v ní zvíře neuhynulo. Skvělou možností je také nasadit plašičky kun, které vydávají ultrazvuk, pro člověka neslyšitelný, ale pro kuny nesnesitelný. Nicméně ultrazvukové plašičky mohou být nepříjemné i pro naše čtyřnohé mazlíčky.

Zdroj: https://newsrnd.com/life/2021-03-17-%0A---martens-in-the-attic---this-is-how-you-get-rid-of-the-little-predator%0A--.HJZZTS914O.html