
I léky musí být skladovány podle určitých podmínek, aby pomáhaly a neškodily. Jedině tak neztratí nic ze své funkčnosti až do doby expirace. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Především uchovávejte léky v originálním a označeném obalu, abyste je nemohli zaměnit s jinými. Nemíchejte více léků dohromady a nenechávejte samostatné léky jen tak svázané gumičkou.
Plata ponechte v celku
Pokud máte plata léků, nestříhejte je na menší kousky. Možná vám to přijde praktické, ale můžete tak prolomit fólii jiných tablet a zkrátit datum použitelnosti blistru. Vždy si dobře uschovejte příbalový letáček, abyste mohli v případě potřeby zkontrolovat vedlejší účinky nebo dávkování. Letáček mějte v jedné krabičce s daným lékem.
Léky byste neměli skladovat v koupelně, ačkoliv právě tam je má většina lidí. Spousta léků je totiž citlivá na vlhkost a je třeba je před ní chránit. V balení těch nejcitlivějších léků bývá přidaný i speciální absorbér vlhkosti, nejčastěji pod uzávěrem dózy. Ten nesmíte odstraňovat. Šumivé tablety vždy dokonale uzavřete.

Zdroj obrázku: Freepik
Léky musí mít správnou teplotu
Zajistěte lékům správnou teplotu. Tu byste měli nalézt přímo na obalu nebo v příbalovém letáčku. Rozhodně je nedávejte do skříňky poblíž radiátoru nebo plotýnek v kuchyni. Zkontrolujte také, zda výrobce nedoporučuje skladovat některé léky v lednici. Takové léky pak uchovávejte v samostatné polici, aby nepřišly do styku s potravinami, ale ne přímo pod mrazničkou.
Pokud si berete léky na cesty, snažte se vždy dodržovat doporučenou teplotu skladování. Převážejte je v originálním obalu nebo blistru a případně je ještě zabalte do uzavíratelného igelitového sáčku, abyste je chránili před vlhkostí. Pokud cestujete letadlem, mějte všechny léky u sebe v příručním zavazadle a v originálním balení. Při převážení tekutých přípravků s objemem vyšším než 100 ml byste u sebe měli mít doklad o původu léků.
Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000534.htm