Měsíček je snadné vypěstovat na zahradě, připravit z něj můžeme bylinnou tinkturu

Měsíček lékařský kvete již od června a natrhat si ho můžete až do září. Vhodné ke sběru jsou květy, které si můžete usušit. Udělat z nich můžete například tinkturu, kterou využijete na spoustu zdravotních problémů. Zbavíte se například bolestivé menstruace nebo zánětu spojivek. Měsíček má ale další vlastnosti, které prospějí vašemu zdraví. Které to jsou?

Měsíček si můžete vypěstovat na zahradě

Měsíček je rostlina, kterou si můžete snadno vypěstovat i na vlastní zahradě. Je typický svými žlutými květy. Zdobit může spoustu míst, ale v posledních letech ho zase tak často neuvidíte. Sušené květy měsíčku lékařského patří mezi přírodní doplňky, které mohou pomoci s mnoha zdravotními neduhy. Květy jsou navíc jedlé, takže jimi můžete ozdobit dezerty nebo je přidat do salátů.

Doporučený článek:  Lišky obohatí jídelníček o typickou chuť a živiny

Měsíček je medonosná rostlina a navíc potěší také svou jedinečností – když se schyluje k dešti, květy se uzavřou, a tím se chrání. Konzumací květů si můžete posílit imunitu, ve formě tinktury pak ochrání před plísněmi nebo bakteriálními infekcemi. Jak ho můžete použít? Pomůže například na zánět spojivek, ale uleví také při zánětech v krku. Na žaludek působí antibakteriálně a také ho můžete použít při nemocných játrech.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si vyrobit vlastní tinkturu z měsíčku?

Měsíček uklidní také vaši mysl. Snižuje srdeční tep a také tlak. Proto se využívá v aromaterapii, kterou si můžete udělat i doma. Jestliže si chcete vyrobit měsíčkovou tinkturu, můžete to udělat jednoduše s pomocí následujícího receptu. Stačit vám bude hrst sušených květů měsíčku a alkohol. Květy ale musíte nadrtit v hmoždíři a vložit do tmavé lahve.

Doporučený článek:  Správnou hydrataci v létě podpoří i vybrané druhy zeleniny a ovoce

Měsíček pak zalijte asi půl litrem alkoholu, lahev dobře uzavřete a postavte ji na 14 dní na teplé místo. Poté ji musíte ještě přecedit. Pít můžete několikrát denně 20 kapek společně s vodou nebo cukrem. Jestliže vás trápí křeče v žaludku nebo máte bolestivou menstruaci, na nic nečekejte.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/calendula, https://www.britannica.com/plant/calendula, https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/calendula-officinalis, https://www.verywellhealth.com/health-benefits-of-calendula-4582641, https://medcraveonline.com/PPIJ/therapeutic-potential-of-calendula-officinalis.html