Místo klasické zahrady dobře poslouží i balkon. Může přinášet krásu, i zdravé plodiny

I když nemáte vlastní zahradu, váš balkon si můžete přeměnit na malou oázu. Může vám sloužit k odpočinku. Díky květinám si ani nemusíte lámat hlavu s dekoracemi a dokonce si můžete balkon zařídit tak že můžete ušetřit pár korun.

Abyste mohli mít vlastní úrodu, nepotřebujete zahradu

Kreativita nezná hranice a tak i malé balkony se mohou stát krásnou ozdobou vašeho bytu. Na internetu můžete čerpat spoustu inspirace. Dokonce na balkoně může pěstovat i zeleninu a ovoce. Nejlepší je když se poradíte přímo v zahradnictví, jakým rostlinám by se mohlo na vašem balkoně dařit. Důležité je, na jakou světovou stranu máte balkon otočen. Nejlépe se bude dařit rostlinám a květinám na balkoně orientovaném na jižní stranu. Můžete zkusit pěstovat například jahody nebo rajčata.

Doporučený článek:  Osvěžovače plné chemie nechte klidně v obchodě a kupte si nádherné květiny, které domov provoní

Samozřejmě nejlépe se bude na balkoně dařit bylinkám. Díky tomu ušetříte na zbytečném kupování drahých bylinek v malých obalech. Místo toho můžete mít skoro celý rok zásoby čerstvých bylinek, které můžete sbírat kdykoli a vaše jídlo bude díky nim chutnat lépe. V zimě můžete jednoduše bylinky přesunout na parapet za okno. Takto si můžete vypěstovat například bazalku, petrželku, tymián, majoránku a spoustu dalších.

Nebudete muset chodit do květinářství

Pokud se na vašem balkoně daří květinám, můžete je skvěle využít nejen jako dekoraci. Když budete pěstovat květiny v plastových květináčích, můžete je později darovat jako dárek ať už na svátek, narozeniny nebo jen pro potěšení blízkého. Jako vhodní kandidáti jsou například alpské fialky, begonie, azalky nebo orchidej. Po vykvetení stačí, když květináč obalíte ozdobným papírem nebo jej vložíte do hezčího keramického květináče. Díky tomuto se můžete pochlubit vlastně vypěstováním dárkem, na kterém ještě i výrazně ušetříte.

Doporučený článek:  Česnek podpoří orchideje v dalším kvetení

Pokud z vašeho balkonu uděláte opravdu útulné místo, můžete si vychutnat šálek kávy s přáteli nebo rodinou přímo tam a nemusíte chodit do kaváren. Pořiďte si i atmosférické osvětlení v podobě svíček v pěkných svícnech. Díky tomu budete mít na balkoně skvělou atmosféru a nemusíte utrácet peníze za instalaci elektrického osvětlení. Chcete-li na balkoně ještě ušetřit, nepolévejte květiny obyčejnou vodou. Využijte například vodu z oplachování zeleniny a ovoce, nebo vodu z uvařených brambor, která obsahuje ještě i vitamíny pro vaše rostliny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/special/urban/balcony-vegetable-garden.htm