O dřevěné nádobí je třeba dobře pečovat. Jedině pak bude stále nejkrásnějším doplňkem kuchyně

Umíte pečovat o dřevěné nádobí? Každý doma máme dřevěná prkénka, naběračky nebo třeba misky. Dřevo je krásný materiál, ale pokud jej využíváme v kuchyni na vaření a servírování, je nutné mu věnovat zvláštní péči, aby hodně dlouho vydrželo.

Do myčky nepatří

To, že se dřevo nemá rádo s vodou, je snad poměrně dobře známá věc. Přesto stále spousta lidí dává dřevěné náčiní bez rozmyslu spolu s ostatním nádobím do myčky. Dřevo se totiž dlouhým pobytem v horké vodě a páře ničí, praská a velmi rychle se opotřebovává. Dřevo také velmi snadno nasává zápach z myčky a z chemických přípravků, což určitě není něco, co byste chtěli.

Doporučený článek:  Zápach po přípravě ryb lze eliminovat pomocí koření nebo jiných vůní

Pozor na sušení

Po umytí v ruce dřevěné nádobí otřete a nechte dobře vyschnout. Náčiní je nejlepší pověsit na háček nebo třeba opřít o stěnu kuchyňské linky, aby nedošlo ke zkroucení. Nikdy nepokládejte dřevěné nádobí na topení, mohlo by se snadno poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Olejová péče

Nezapomínejte dopřát svému dřevěnému nádobí potřebnou péči. Nejlépe to zajistíte olejem. Jednou za čas se vyplatí vzít všechno dřevěné nádobí a potřít jej jakýmkoliv jedlým olejem. Prodloužíte tak jeho životnost a zabráníte pronikání bakterií z jídla do dřeva. Navíc nádobí zase získá hezký lesk a bude dobře chráněné i před vlhkostí. Stačí rozetřít několik kapek v ruce a jemně je vetřít do misek nebo prkének. Přebytek oleje pak setřete papírovými utěrkami.

Doporučený článek:  Čistý plynový sporák je vizitkou každé hospodyňky. Díky jednoduchému postupu bude znovu jako nový

Zbavte se zápachu

Pokud často krájíte na prkénku silně aromatické potraviny, jako jsou například cibule nebo česnek, může poté nepříjemně zapáchat. Existují hned tři účinná řešení. Na pomoc si můžete vzít octový roztok nebo citronovou šťávu. Stačí jimi dobře vydrhnout povrch dřevěného nádobí a poté ho opláchnout čistou vodou. Skvěle vám také poslouží jedlá soda, kterou stačí smíchat s trochou mýdlové vody. Do této směsi můžete naložit další dřevěné kusy nádobí a po pár minutách působení opět opláchněte.

Zdroj: https://www.themanual.com/food-and-drink/how-to-clean-wooden-kitchen-utensils/