Okouzlující lilie mohou vyrůst i na vaší zahradě. Nejspokojenější budou v záři slunce

Lilie jsou typické velkými krásnými květy a intenzivní vůní. Možná jste ani netušili, že si je můžete pěstovat i doma na zahradě. Abychom se mohli těšit z jejich krásy, musíme zavčasu připravit vhodné podmínky pro jejich růst.

Čas sázení se překotně blíží, ale než se do toho pustíte, je nutné vše důkladně naplánovat a připravit. Vše má svá pravidla, která se musí dodržovat. Kdy je nejvhodnější čas začít s výsadbou? A potřebují speciální prostředí? Poradíme vám.

Příprava je zásadní

V první řadě promyslete, kam květiny umístíte. Svědčí jim slunečné prostředí či polostín. Nepotřebují ovšem nepřetržitý denní svit. Bylo by vhodné, aby byly chráněny před poledním žárem.

Doporučený článek:  Cuketa lépe poroste vedle určitých druhů rostlin

Substrát volte neutrální, případně mírně kyselý. V každém případě musí být půda dobře propustná. Klíčová je tedy kvalitní drenáž, neboť přílišné mokro by mohlo rostlinu zcela zahubit.

S přípravou půdy začněte alespoň dva týdny před samotným nákupem cibulek. Vybrané místo zbavte plevele a zkypřete jej. Půdu pohnojte vhodným hnojivem, které zakoupíte v jakékoliv specializované prodejně se zahradnickými potřebami. Včasná příprava je nutná, neboť po nákupu sazenic by mělo dojít k okamžitému zasazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Začít můžete už v únoru

Nejideálnější čas pro výsadbu cibulí lilie jsou jednoznačně jarní měsíce. Ovšem pokud předpověď počasí neupozorňuje na větší mrazy, můžete začít i dříve, a to v únoru.

Doporučený článek:  Krásný a hustý trávník zajistí správné zavlažování. Během horkých dnů má specifická pravidla

V případě, že se lilie rozhodnete pěstovat v květináči či truhlíku, nemusíte se na venkovní počasí příliš ohlížet. V případě hrozících teplot pod bod mrazu můžete zasazené květiny schovat do domu na chladnější místo. Pamatujte ale, že velikost květináče je nutné vybrat podle finální velikosti rostliny.

Existuje možnost mít lilie jako součást velikonoční výzdoby. Pokud tak plánujete, s přípravou začněte již na podzim, aby lilie stihly do Velikonoc vyrůst. Zasaďte cibulky do květináčů a schovejte je přes zimu na nějakém chladnějším místě. Opět ale pamatujte, že mráz lilie nesnáší velmi dobře!

Doporučený článek:  Péče o trávník nekončí ani na podzim. Stačí málo a na jaře se znovu sytě zazelená

Jsou lilie vaše oblíbené květiny? Pustíte se do jejich pěstování?

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/8-tips-for-growing-better-lilies/