Ocet vyčistí žehličku zvenku i zevnitř. S připáleninami si poradí jedlá soda

Žehlička patří mezi zařízení, která využívá mnoho žen v domácnosti. Většina z nich ale zapomíná na její čištění, které je přitom velmi důležité, aby bylo oblečení a prádlo krásně voňavé a vyžehlené. Péče o žehličku přitom není nijak náročná, stačí jen vědět, jak na to. Pomoci si můžete domácími prostředky, které najdete v domácnosti. Jsou levné, účinné a bez chemie, která by žehličku mohla poškodit.

Proč je tak důležité čistit žehličku?

Žehlička nám pomáhá v domácnosti už několik desítek let a neustále se vylepšuje její technologie. Dnes už máte žehličky, které k žehlení používají páru, dokonce můžete žehlit i věci, které máte pověšené na ramínku. I takové žehličky je potřeba čistit, jinak prádlo nebude dokonale upravené. Nevyplatí se čekat na dobu, kdy s žehličkou už vůbec nic neuděláte. V takovém případě už bude pozdě a ani kvalitní čištění ji nevrátí do původního stavu.

Doporučený článek:  Pravidelné odmrazování prodlouží životnost mrazáku a udrží ho funkční

Výkon žehličky je pro správné žehlení velmi důležitý. I proto je potřeba ji vyčistit. Žehlička se navíc může velmi snadno spálit a její žehlicí plocha pak může ušpinit i samotné oblečení. Spáleniny ale můžete odstranit pomocí domácích prostředků, které najdete doma. Použít můžete například jedlou sodu. Smíchejte ji s převařenou vodou, až vznikne hustá pasta. Tu pak naneste na špinavý povrch žehličky a vyčistěte.

Zdroj obrázku: Freepik

Napařovací žehličku musíte čistit jinými způsoby

Ocet je na čištění žehličky vhodným prostředkem, protože nejenže čistí, ale také dezinfikuje. Žehlička by měla být mírně teplá, protože ocet tak bude fungovat lépe a navíc se snadněji zbavíte skvrn a připálenin. Napařovací žehličku pak budete muset čistit jiným způsobem. Uvnitř se totiž usazuje i vodní kámen.

Doporučený článek:  Zbytky mýdla lze ještě skvěle zužitkovat. Vyzkoušejte triky, které zlepší den

Největším problémem může být tvrdá voda, kterou najdete ve většině domácností. Znovu ale můžete použít ocet, protože je to univerzální prostředek. Nejdříve vyčistěte otvory v žehlicí ploše, a to párátkem nebo vatovým tamponem, který namočte do octa. Tak se dostanete i do těžko přístupných míst. Ocet pak můžete nalít také do nádržky na vodu, ale smíchejte ho s vodou.

Zdroj: https://www.handy.com/blog/tips/how-to-clean-an-iron