Řada běžných potravin nepatří do stravy mazlíčků

Existují potraviny, které by se rozhodně neměly dostat do psí nebo kočičí misky. Které potraviny jsou pro zvířata nebezpečné a co dělat, pokud pes sežere zakázané jídlo? Nejdůležitější je nepanikařit, zachovat chladnou hlavu a zavolat veterináři, který doporučí další postup.

Nedávejte mu čokoládu, avokádo ani vařené kosti

Čokoláda patří mezi potraviny, které jsou pro zvířata nejméně vhodné. Obsahuje kofein, teobromin a další látky, které jsou jedovaté a mohou způsobit zvracení nebo průjem. V nejhorším případě mohou napadnout srdce nebo nervový systém. Čokoládu si tak raději schovejte pro sebe. Mezi další zapovězené jídlo patří hrozny a avokádo. Ty jsou pro psy toxické a může přijít alergická reakce.

Doporučený článek:  Spotřebiče potřebují pravidelné čištění. Domácí produkty s tímto úkolem pomohou
Zdroj obrázku: Pixabay

I když na vás pes mlsně kouká, odolejte jeho očím a nedávejte mu tyto potraviny. Cibule a pažitka mohou škodit v jakékoli formě. U psů mohou poškodit červené krvinky a způsobit anémii, která je zvlášť nebezpečná. Avokádo obsahuje vysoké množství cukru, které vede k častým průjmům. Tabu by měly být vařené, pečené nebo jinak připravené kosti. Syrové psům nedělají žádný problém.

Česnek i cibule patří lidem, pro zvířata je tato zelenina nevhodná

Otrava touto zeleninou se může projevit do 24 hodin, ale trápit vašeho mazlíčka může klidně několik dní. Projevuje se dušností nebo bolestí břicha. Kromě čokolády by měly být pasé také další sladkosti. Ty obsahují xylitol, takže pečivo, sušenky i bonbony mohou ohrozit pejska na životě. Xylitol poškozuje i játra zvířátek, křeče se mohou objevit již po 30 minutách.

Doporučený článek:  Zápach v plastových dózách na potraviny eliminují obyčejné noviny
Zdroj obrázku: Pixabay

Mandle, ořechy nebo jiná jádra psi nemůžou, protože by dostali alergickou reakci. Projeví se zvracením, vysokou teplotou a také třesy. Pokud je navíc pejsek nemocný, můžou nastat větší zdravotní problémy, v nejhorším případě i smrt. Kofeinu je plná také káva, psům stačí 100–‍200 mg na jeden kilogram, aby dostali křeče nebo došlo k poruchám srdečního rytmu. Psům tak dopřejte jen kvalitní stravu vhodnou právě pro ně, granule nebo masové konzervy budou nejlepší variantou.

Zdroj: https://wagwalking.com/condition/nut-allergies, https://vcahospitals.com/know-your-pet/xylitol-toxicity-in-dogs, https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/pet-health-hub/conditions/onion-and-garlic-poisoning-in-dogs, https://www.akc.org/expert-advice/health/what-to-do-if-your-dog-ate-chocolate/, https://www.webmd.com/pets/dogs/ss/slideshow-foods-your-dog-should-never-eat