Sněhově bílé záclony rozsvítí každý interiér. Zářivou barvu jim navrátí jednoduché domácí metody

Bělení a vůbec praní záclon nepatří mezi oblíbené činnosti. Je náročné nejen tím, že musíme hodně vysoko a použít žebřík, abychom záclony vůbec sundali z tyče, ale je v nich spousta prachu, bakterií a bývají většinou zašedlé. Záclony pereme pouze několikrát do roka a není divu, že potřebují pokaždé obnovit. Působí na ně nejen prach z domácnosti, ale také smog zvenku během větrání.

Jak můžete doma vybělit záclony?

Aby záclony zářily čistotou, nemusíte používat drahé prostředky. Bohatě vám postačí ty, které najdete doma v kuchyni. Jedním z nich je ocet, který se používá při úklidu domácnosti již od pradávna. Má skvělé vlastnosti, mezi jednu z nich patří právě bělení záclon nebo ubrusů. Do deseti litrů vody nalijte půl sklenice octa, namočte záclony a nechte je ponořené asi deset hodin. Poté je vyperte a můžete pověsit, aby uschly.

Doporučený článek:  Potravinová fólie nabízí nespočet skvělých využití a triků, které ulehčí život

Skvěle budou fungovat také vaječné skořápky. Několik jich nadrťte, vložte do látkového sáčku a společně se záclonami vhoďte do bubnu pračky. Přidejte prostředek na praní a použijte jemný program na maximálně 30 stupňů. I tato metoda funguje, i když se to zdá neuvěřitelné. Kromě toho můžete použít také citron. Obsažená kyselina si poradí se žlutým odstínem záclon. Navíc se zbavíte i nepříjemných pachů, kterými jsou záclony načichlé.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinným prostředkem pro bělení je také čpavek

Do citronové šťávy můžete záclony namočit na několik minut nebo hodin, bude záležet na míře zašpinění. Na těžko odstranitelné skvrny můžete zase použít ocet, protože je snadno vyčistí. Po vyprání záclon je vhodné je dát usušit na slunce, protože to také pomůže s bělením a záclony budete mít rychleji suché.

Doporučený článek:  Úspora vody bude s těmito užitečnými tipy hračka

Další možností je použití čpavku. Do misky nalijte tři litry vody a přidejte lžičku čpavku. Zamíchejte a záclony na několik hodin do směsi namočte. Nakonec dejte vyprat a pověste na slunce. Záclony pak můžete ochránit například lakem na vlasy, díky kterému na záclony nebude sedat prach.

Zdroj: https://www.sunbell.it/en/blog-en/how-to-bleach-curtains/