Tradičním lékem na nachlazení je cibulový sirup, česnek i husí sádlo

Rýma, bolesti v krku nebo kašel jsou zdravotní problémy, které se týkají snad každého z nás. Jen během zimních měsíců se tyto neduhy mohou objevit několikrát a může trvat i několik dní, než se jich zbavíme. Už naše babičky ale věděly, že není možné užívat pouze chemické léky, proto spoléhaly na domácí recepty.

Co použít na kašel nebo rýmu?

Cibulový sirup je asi nejlepším prostředkem, který pomůže při prvních příznacích rýmy nebo nachlazení. Snadno si ho vyrobíte doma a díky cibuli jakožto přírodnímu antibiotiku se nemusíte bát, že by sirup nezabral. Nutno ale dodat, že nemusí chutnat dětem kvůli  štiplavé chuti, proto se doporučuje do něj přidat ještě med, který kromě toho, že je sladký, má také spoustu vlastností, které pomohou od dráždivého kašle.

Doporučený článek:  Praktický organizér se hodí pro uspořádání různých nezbytností

Cibulový sirup podpoří imunitu, urychlí léčbu a také má hřejivý účinek. Hotový je během chvilky, pomůže například při zánětu dutin nebo lehkém zápalu plic. Během podzimních a zimních měsíců ho pak můžete užívat také preventivně, jíst můžete také syrovou cibuli nebo česnek. Cibulové obklady se zase používají po bodnutí hmyzem nebo při bolestech kloubů.

Zdroj obrázku: Freepik

Husím sádlem nám maminky potíraly hrudník

Mléko s medem a česnekem je sice neobvyklá kombinace, ale velice účinná, co se týče nachlazení, rýmy nebo kašle. Mléko obsahuje vitaminy A, D nebo B12, díky kterým se rychle dostanete do kondice. Česnek má spoustu antibakteriálních vlastností, působí také pozitivně na imunitu. Med tiší kašel a dodá mléku sladkou chuť. Vyzkoušet pak můžete také potírání husím sádlem, což možná někteří znají osobně.

Doporučený článek:  Příznaky kocoviny sníží doplnění tekutin a osvědčené potraviny

Husí sádlo se tradičně maže na hrudník před spaním, protože tiší kašel a také bolesti na hrudi. Tato metoda se po generace aplikovala hlavně u dětí, a i když nejsou žádné studie, které by potvrdily její účinky, používá se v některých domácnostech dodnes.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/symptoms/cough/expert-answers/honey/faq-20058031, https://www.css.ch/en/private-customers/my-health/health-glossary/home-remedies/onion-syrup.html, https://www.healthline.com/nutrition/garlic-fights-colds-and-flu, https://www.healthline.com/health/cold-flu/world-remedies#tallow-poultice, https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies