Vyhodit banánovou slupku je velká chyba. Rostliny doma i na zahradě si na ní pochutnají

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce. Jsou plné vitaminů a dalších prospěšných látek, které udrží naše tělo v kondici. Bohužel ale nevíme, jak využít jejich slupky, které tak často zbytečně skončí v odpadkovém koši. V článku poradíme, jak tyto slupky využít ve svůj prospěch.

Z banánových slupek je skvělé hnojivo

Hnojivo z banánových slupek je velmi výživné a rostlinám pomůže v růstu i kvetení. Zahradní rostliny nebo ty pokojové budou obohacené o cenné minerály, které jsou nejen v samotných banánech, ale také ve slupkách. Jsou skvělým hnojivem hlavně pro kvetoucí rostliny. Mají v sobě draslík, hořčík, vápník i fosfor a díky tomu budou kvést intenzivněji.

Doporučený článek:  Péči o záclony usnadní jednoduchý trik. I bez zdlouhavého žehlení budou vypadat jako nové

Jestli ale banány nemáte od někoho, kdo je ekologicky pěstuje, bude nutné je nejdříve pečlivě umýt a namočit slupky do teplé vody alespoň na patnáct minut. Jestli budete slupky používat na zahradní rostliny, stačí je pouze nakrájet na kostky a přimíchat do zeminy již tři týdny před samotnou výsadbou. Slupky můžete vyhodit také na kompost.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestli chcete hnojit pokojovky, vyrobte si prášek

Banánový prášek ze slupek bude skvělým hnojivem pro pokojové rostliny. Slupky nakrájejte na malé kousky, předtím je samozřejmě očistěte. Vysušte je, nejlépe na topení nebo v troubě, a poté rozemelte. Takto připravené slupky přidávejte jednou měsíčně do květináče. Na klasickou velikost postačí jedna lžička prášku.

Doporučený článek:  Díky několika zásadám bude vaření na elektrickém sporáku úspornější

Ze slupek si můžete snadno vyrobit také extrakt nebo postřik pro rostliny, které jsou napadené mšicemi. Jednu slupku zalijte litrem teplé vody a dva dny nechte na tmavém místě působit. Po uplynutí dvou dnů můžete roztok použít. Nejdříve ho ale zřeďte v poměru 1 : 1. Banánové slupky můžete využít také na peeling obličeje nebo některých částí těla. Rozhodně by ale byla škoda je vyhazovat, protože ještě mohou udělat velkou službu.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants