Vyměňte trávník za barevný koberec květů. Půdopokryvné rostliny rozsvítí i nejtmavší kout

Hustý a zelený trávník je základem zahrady. Místo tradičního řešení ale můžete zelený koberec nahradit půdopokryvnými rostlinami, které se plazí po zemi a dají se pěstovat i na těžko dostupných místech, kde je pravidelné sekání nemožné. Jsou nenáročné na údržbu, odolné vůči škůdcům a nemají problém růst ani v suchém klimatu.

Kakost oddenkatý

Půdopokryvné rostliny můžete bez problému vysadit ve strmých svazích nebo v blízkosti starých stromů s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Jsou stálezelené a velmi dekorativní. Při výběru správného druhu se vyplatí začít s poznáním podmínek v zahradě. Především je důležitý typ půdy, její vlhkost a dostupnost slunečního záření.

Doporučený článek:  Milovníci květin se mnohdy obětují a žijí v temné kobce. Jinak se některým druhům nemůže dobře dařit

Kakost oddenkatý je jednou z rostlin, která může nahradit trávník. Dorůstá do výšky až 60 centimetrů a vytváří husté a kompaktní koberce. Od května do června kvete bíle, růžově či fialově. Jeho chlupaté listy jsou částečně stálezelené, na podzim se zbarvují do žluta a červena. Pro jeho pěstování je nejlepší volit slunná nebo polostinná stanoviště, nebude mu ale vadit ani plný stín. Ozdobí okraje skalek a prostory mezi stromy a vysokými okrasnými keři.

Zdroj obrázku: Freepik

Barvínek a tařička

Barvínek menší je stálezelená pnoucí rostlina, která dorůstá výšky maximálně 15 centimetrů. V dubnu až květnu vykvétá drobnými bílými, růžovými nebo purpurovými květy. Dařit se mu bude na stinných nebo polostinných stanovištích. Rožec je trvalka s plazivými výhony a dekorativními stříbrnomodrými listy. Kvete v květnu a červnu, dobře snáší sucho i nízké teploty. Preferuje slunná stanoviště.

Doporučený článek:  Hořká sůl je tajný spojenec každého zahradníka. Rostlinám dodá energii a zlikviduje škůdce

Tařička je trvalka, která dosahuje výšky okolo 10 centimetrů. Patří k nejoblíbenějším půdopokryvným rostlinám, tvoří vysoce rozvětvené a hustě plazivé výhonky. Patří mezi stálezelené rostliny, v dubnu a květnu kvete růžovofialovými květy. Má ráda slunná stanoviště se středně vlhkou půdou. Skvěle vypadá na svazích a mezi skalkami.

Zdroj: https://lawnlove.com/blog/ground-cover-grass-alternatives/