Zázrak pro játra i pro krásnou pokožku: ostropestřec je víc než impozantní květina

Ostropestřec mariánský je zajímavá rostlina, která dokáže zázraky. Je výjimečný už na první pohled. Zaujme svým vzhledem, dorůstá v obrovskou rostlinu a navíc se snadno rozmnožuje – pozor na to, pokud ho máte na zahradě, dokáže se výrazně rozplevelit. Je velmi oblíbený pro své účinky, především pro zdraví jater.

Jaké nabízí účinné látky?

Co v této krásné rostlině najdete? Vitamín E, cukry, silice, steroly, hořké sloučeniny, ale především silymarin. Vitamín E příznivě působí na stav pokožky, proto je také nazýván vitamínem mládí. Nejdůležitější je ale silymarin, jehož vliv na játra je prokázán.

Doporučený článek:  Zápach potu může prozradit skrytou nemoc. Stopy čpavku, medu nebo ryb znamenají problém

Silymarin a játra

O játra je potřeba pečovat, jedná se o jeden z našich nejdůležitějších detoxikačních orgánů. Pokud nejsou v pořádku, navazují na to i další zdravotní potíže a příznaky. Ostropestřec může být velkým pomocníkem. Dokáže regenerovat jaterní buňky a také podporuje odvádění toxinů a odpadních látek z těla. Může nám pomoci i po antibiotické léčbě nebo pokud jsme si dopřáli příliš alkoholu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ostropestřec prospívá nejen játrům

Ostropestřec prospívá celému tělu. Má pozitivní vliv nejen na játra, ale i na trávicí soustavu, podporuje činnost žaludku a střev. Dokáže snížit zánět, a tím zlepšit trávení a minimalizovat trávicí potíže. Dále umí stabilizovat krevní tlak a účinný je i v případě migrén.

Doporučený článek:  Brambory si vysloužily špatnou pověst neprávem. Přinášíme důvody, proč je jíst každý den

Jak ostropestřec užívat?

Existuje mnoho možností, jak užívat ostropestřec. Je k dostání ve formě tablet, ale můžete ho sehnat také v bylinkářství, buď v podobě čaje, nebo nasušené byliny. Je vhodné ho zalít horkou vodou, ne vroucí, abyste nepřišli o některé účinné látky.

Kdy ho neužívat?

S ostropestřcem se nesnesou některé léky, pokud jste tedy chronicky nemocní a pravidelně je užíváte, je potřeba konzultace s lékařem. Ostropestřec může snižovat jejich účinnost. Také by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits