Jednoduchý trik ušetří až 60 % vody. Využívá zajímavého fyzikálního jevu

Šetřit vodou je důležité nejen z ekonomických, ale i z ekologických důvodů. Ukážeme vám trik s koupelnovými bateriemi, který dokáže snížit spotřebu vody až o 60 %. Co je to perlátor a proč byste si měli vybrat takovou baterii, která ho obsahuje? Jedná se o malé sítko namontované na konci výlevky, nejčastěji s kovovým kroužkem. Tato drobnost přispívá k nemalým úsporám v domácnosti.

Perlátor prosytí vodu vzduchem

Toto sítko zvané perlátor neslouží k zachycení nečistot, jak by se mohlo zdát. Voda v našich vodovodech je totiž tak čistá, že takové sítko by toho moc přefiltrovat nemohlo. Hlavním úkolem perlátoru je nasytit proud vody vzduchem. Protékající voda vytváří podtlak, díky kterému se nasává vzduch a mísí se s vodou.

Doporučený článek:  Vyrobte si masku proti černým tečkám

Proud vody, který takto vzniká, je na pohled silný, ale ve skutečnosti má v sobě hodně vzduchu. Díky tomu můžeme takovou vodu bezpečně používat pro všechny účely (mytí, oplachování) a zároveň ušetříme spoustu vody. Zajímavé je, že rozptýlenější proud vody může dokonce usnadnit mytí nebo oplachování a v případě sprchových baterií může poskytnout příjemný masážní efekt.

Zdroj obrázku: Freepik

Údržba je nutná

Perlátor samozřejmě není bezúdržbový, i když jím protéká voda. Pokud máte doma tvrdou vodu, pak se na perlátoru může utvořit vodní kámen, který po čase začne omezovat průtok vody. Proto sítko čas od času odvápněte speciálními přípravky nebo kuchyňským octem. K dostání jsou také speciální vodovodní baterie s funkcí rychlého odvápnění.

Doporučený článek:  8 tipů pro zvýšení kondice a snížení hmotnosti bez trápení a drastických diet

Perlátory s kovovými sítky mohou časem zrezivět, proto se vyplatí vybírat produkty od ověřených výrobců nebo plastové perlátory. Pokud máte doma baterie bez tohoto prvku a nechcete je měnit, můžete si sítko dokoupit i samostatně. Pak se zaměřte na kvalitu. Nejlepší je ale samozřejmě rovnou vybrat baterii s integrovaným perlátorem, bude působit estetičtěji a nebude tak nápadný jako prvek namontovaný dodatečně.

Zdroj: https://www.thenewsminute.com/article/what-are-aerators-and-why-installing-them-your-house-will-conserve-water-60963