Jsou vaše nové boty nepohodlné? Podívejte se, co s tím!

Přestože obuv výrazným způsobem ovlivňuje naši schopnost pohybu, často si vybíráme takové designy bot, které nejsou zcela pohodlné a je nutné je nějakou dobu rozcházet nebo alespoň upravit, aby nebyla chůze v nich příliš namáhavá. To platí především v případě, že si boty objednáváte z internetu, kde je vždy riziko, že tvarování obuvi nebude optimálně sedět na specifika chodidla, s problémy se však můžeme setkat i u obuvi z kamenného obchodu. Některé typy obuvi navíc mohou začít chodidlo odírat až po čase vlivem působení vnějších faktorů. Jak to tedy udělat, aby i nové boty byly vždy pohodlné?

Doporučený článek:  Regenerační koupele pro suché a popraskané paty: hýčkejte svá chodidla tím nejlepším

Jak z každé obuvi udělat pohodlnou?

Nepohodlí je dáno především tvarem boty, a pak implicitně pevností materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Pokud tvar boty na noze zcela nesedí, je u některých materiálů možné předpokládat rychlé přizpůsobení, u jiných je však nutné podniknout další kroky, které povedou k optimálnímu řešení. Nejčastěji se s problémy můžete setkat u obuvi:

  • kožené
  • z polymerních materiálů a tkanin

Co dělat s koženou obuví

Boty z přírodních materiálů bývají obvykle pohodlné a velmi dobře se noze přizpůsobují, pouze kůže se zpravidla vyznačuje pevnější strukturou (což je výhoda především z hlediska životnosti), která může postupně chodidlo otlačit. Primárně lze kožené boty upravit mechanicky – tzn. proklepat je kladívkem, aby se kůže zjemnila a bylo možné ji nošením lépe roztáhnout. Jedná-li se o drahý model, raději ovšem takovýto zásah přenechte na profesionálním obuvníkovi, který vám boty rád upraví tak, aby vyhovovali vašim potřebám. Nesedí-li vám ovšem boty jenom mírně, můžete je roztáhnout tak, že namočíte zadní stranu nebo je na chvíli napaříte nad hrncem s vodou a budete v nich nějakou dobu doma chodit v tlustších ponožkách. Kůže by měla poměrně rychle povolit.

Doporučený článek:  Zahradní maliny ohrožuje několik častých škůdců

Boty z polymerních materiálů

Pro umělé tkaniny platí v podstatě stejný postup jako pro kůži – stačí je na chvíli napařit a poté roztahovat chůzí v tlustých ponožkách. U umělé kůže pomáhá vycpání novinami namočenými v alkoholu, je však potřeba dbát na to, aby se umělá kůže neodbarvila.

Speciální nářadí a přípravky

Kromě uvedených postupů je možné si pořídit kopyta na boty, které je budou kontinuálně roztahovat, když je zrovna nebudete nosit. Velmi dobrých výsledků můžete dosáhnout také při aplikaci speciálních přípravků na roztahování tkanin, které prodávají přímo obuvníci.

Doporučený článek:  Potřebujete otevřít konzervu a nemáte otvírák? Zde je pár triků, jak to udělat!