Riziko podchlazení? Chraňte tělo, nezapomeňte na uši i vlasy!

V zimním, ale také podzimním nebo jarním počasí, dochází často k podcenění vrstev oblečení a nachlazení. Zima totiž není jen o teplotě, ale také vlhko umí oslabit tělo a způsobit zimnici nebo přímo podchlazení, tělo je pak snáze náchylnější k útokům různých patogenů, virů nebo bakterií. Významná část tepla z těla uniká hlavou, lidé se však snaží tento názor vyvrátit tvrzením, že k hypotermii dochází rovnoměrně po celém těle. Ignorovat však čepice a chránit hlavu, uši i vlasy se však nevyplácí, proč je vhodnější v chladném počasí nebo při nízkých teplotách použít pokrývku hlavy?

Doporučený článek:  5 důvodů, proč jít na procházku každý den

Choroby vs. pokrývky hlavy

Co naplat, nehledě na názory odborníků při utkání chorob proti pokrývkám hlavy vítězí vždy nemoci, protože část populace odmítá nosit čepici nebo klobouk. Za trapný tento kus oděvu považují mladí, ale také starší, kteří si nechtějí nošením čepice zničit účes. Další část řeší chlad kapucí, zimními sluchátky na uši nebo čelenkami. Podle odborníků však právě nenošením pokrývek hlavy ve větru nebo chladu dochází k oslabování organismu únikem tepla.

Trpí dutiny

Dalším negativním jevem je onemocnění dutin. Při vystavení čela chladu a výkyvům teplot, což platí také pro klimatizaci v autě nebo v kanceláři, dochází k vysychání dutin a následně tvorbu hnisavého hlenu. Onemocnění dutin pak vede k úporným bolestem hlavy, záněty dutin jsou nebezpečným jevem, který může vést k rozvoji závažných nemocí.

Doporučený článek:  Zdravé potraviny nemusí stát majlant. Tyhle koupíme za pár korun a tělu maximálně prospějí

Ochrana uší

Kromě čela jsou citlivé na mráz a chlad také uši, které nemají tukovou tkán, která by je mohla chránit. Mrznutí uší se projevuje jejich zčervenáním, ale může dojít i bolesti uvnitř ucha. Při nachlazení uší může dojít k rozvinutí zánětu středního ucha, případně se jedná o přidružený jev k zánětům dutin. Při tomto stavu dochází k horečnatým stavům, v horším případě končí poruchou sluchu.

Trápení pro nervy a vlasy

Chladné počasí dokáže potrápit také nervový systém, může dojít k poruchám spojení neuronů, což vygraduje bolestí, křečemi nebo neuralgií. Extrémním důsledkem je zánět lícního nervu. Tím však výčet důvodů, proč byste měli svolit k nošení čepice nekončí. Právě totiž o vlasy, jejichž účes se snažíte nenošením čepice zachránit, můžete snadno přijít. Vlivem nízkých teplot se nevyživují vlasové kořínky, což vede k padání a lámání vlasů, v ojedinělých případech může dojít k plešatění.

Doporučený článek:  Jak ozdobit nehty? Inspirujte se třemi snadnými tipy!